7/15/2012

piknik etkinliği

    Dün dediler bize yarın pikniğe gdebilirz diye iyi dedik, tamam dedik.Bayılmıyorum hiçbi şekilde böyle etkinliklere. Sonra gece, ama gidemeyiz sanırım dedi annem olcak insan, evde 6 kişiyiz kuzenim ve teyzem var.İşte çok kalabalık oluyo arabaya sığmayız, gidemeyiz heralde dedi.Bnde piknik düşüncesini sildim kafamda yine sabaha kadar oturdum, dizimi izledim sonra yattım. Bikaç saat sonra teyzem, tavuk almaya gidiyoruz gelicekmisin diye beni bi dürttü.Yok dedim, zaten ne dediğini de o an anlamadım, döndüm yattım.Birazdan tkrar beni dürttüler, kalkın çocuklar pikniğe gidiyoruz diye.Hiç tepki vermeden, o ifadesiz sıfatımla kuzenimi uyandırıp, bikaç eşya alıp tuvalete girdim giyindim çıktım.
    Yine çantam takılı halde ifadesizce, evden çıkmayı beklerken, hala ortalıkta koşuşturan annem, teyzem falan vardı.Onu buna koy, bunu buna koy dedim diye.Zaten sinir sahibi tatminsiz insanlarız, hepten ufak şeylere kıyamet kopuyodu.Ama ben ifadesizliğimi korudum, çünkü bütün bunlar olurken hala bi kısmım uyuyodu lan, napsın yazık ellemedim uyudu.Yol boyu da uyudu hep.
    Yolda bi azar yedik babamdan, ama bize yönelik değil daha çok ortaya atılan bi sitemdi.Sabaha kadar yatmamamız sonra öğlene kadar uyumamız üzerine.
    Bide babamın bi sorunu var, çok eminim, asla bi yere vaktinde gittiğini söylemez, asla gittiği saatten tatmin olmaz bi adam babam.Her zaman geç kaldığını düşünür.Bu adam pikniğe, markete, marketten pazardan sonra evine geçkalan bi insan.Bilmiyorum hangi saatte çıkmalıyız evden pikniğe geç kalmamak için.
    Neyse gittik kurtboğazı denen yere.Baktım dünya kadar alan, ama 10 tane çardak koymuşlar, 5inde masa yok.Diğer yerlerde dolu falan.Bunlarda bu yeri, bi senedir öve öve bitiremiyolardı, bi hayal kırıklığı olmadı değil.Şahsen evin ordaki göksuya gitsem daha medeni bi piknik yaşamımız olurdu, ama olamadı.Mesela, hemen yanımızda musluk var diye sevindik ama musluğun borusu yokmuş, baya ayak altımız hafif nemli topraktı, yer yer çamurdu da.
    Sonra bi süre, pikniğe yeterince hazırlıklı olmadığımız üzerine babam söylendi, mesela buzumuz yoktu, topumuz yoktu gibi şeyler.Sonra babam bize bikaç poşet tutuşturdu, kozalak toplama görevine yanına aldı. 5dk yürüdük derken, sürekli aynı bölgeyi aradığım için beni azarlayıp, git otur ben ararım sizi ne çağırdıysam dedi.Kndince tatmin olduğu bi miktarda  kozalak elde edince mangalı yaktı.O arada salatayla görevlendirilen kadın kısmı, bi süre bıçak kavgası, domates soyma kavgası falan gibi şeyler yaşadık.Zaten arada bir gündeme gelen, oturduğumuz masanın tatminsizliği, memnuniyetsizliği vardı.Böyle tatminsiz, organize olma özürlü bi gruptuk.
    Piknik son hızıyla devam ederken, yemeğim için savaşmayı öğrendim.Kanat vardı yemekte.Ya nası amaçsız, etsiz bişeydir o kanat.Neyse bi ara kanlı bi kısmı ısırdığımda, babam arkadan pişmemiş varsa geri gönderin, tekrar pişiriyim dedi ama artık çiğ falan ne varsa yemeye başlamıştım, ortama uyup vahşileşmiştim. Sonrası boş boş yemek yeme üzerine sessizce geçti.Zaten göz açıp kapayıncaya kadar bu kısmı bitirdik.Derken boş boş oturma kısmına geldik.Ebeveynler çayın demlenmesini bekliyodu, bende kulaklığımı takıp yine uyku moduna geçmiştim.Bi yerden sonra pozisyonu koruyamadık ve insanlık bunalmaya, sıkılmaya başladı.İçeceklerin hepsi kaynar duruma gelmişti.Kolayı çok ilgnç şekillerde içtik, su katıp bile içtim ha belki biraz daha soğuk olur diye ama olmadı.
   Artık sağdan soldan acayip etkinlik teklifleri gelmeye başlamıştı.Annem kulaktan kulağa oynayalım mı dediğinde, kalkıp yürüyüş yapma vakti gelmişti benim için.Dolandım baya ama boş ağaçlık işte piknik alanı düz, daha fantastik bi durum yoktu, geri döndüm.Havada uçuşan bikaç komikli fıkraya nezaketen güldükten sonra kalkma konusunda sinyaller vermeye başladım.Kalkışımız çok hızlı oldu anlamadım bile.
   Giderken, annem yine arazi sahipliği hevesini ortaya çıkardı.Yol kenarındaki tarlalara, evlere hevesini bol bol dile getirdi.Sanki kazandan arazi alıp napıcasın diyemedik hiçbirimiz, oda anlattı.
   Yolda bi su kenarına daha uğrayıp, biraz balık tuttuyomuş gibi yaptık.Annemin dediğine göre, ben olta attıkça babam kenarda mutlu oluyomuş.Gözmde canlanan sahne hiç hoş değildi.Sonra dönüşte, uyuyan tarafım beni yendi, komple uyumuşum.Böylede görseli eksik, düz bi yazı işte.Bide anlam veremediğim bir konu, pikniğe gidipte göbek atan aileler falan var, amacınız ne ama neyse bay.              

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder