2/24/2014

Ayakashi: Japanese Classic Horror | YF Blog Tur

Anime adı: Ayakashi: Japanese Classic Horror
Tür:  Tarihi, Korku, Fantastik
Yazar: Chiaki Konaka

"Japon kültürü'nün üç farklı korku hikayesini anlatan seride. kocası tarafından aldatılan eşin, ölümden sonra bile intikam arayışını anlatan "yotsuya kaidan" , bir tanrıça ve insanın yasak aşkını anlatan "tenshu monogatari" ve bir aileye kin duyan gizemli bir kedinin hikayesi "bakeneko." hikayelerine yer verilmiş "

Genel olarak korku beklentisiyle izlenmemesi daha iyi olur bence çünkü zerre korku yok hatta ilk iki hikaye resmen erkek başrolün uçkur peşine düşüp kadınları birbirine düşürmesi benim gözümde...İlk hikayedeki japon tipli insan çizimlerini beğendim ama mekan anatomi işi yalan olmuş, ikinci hikayenin çizimlerini komple kötüleyebilirim ki 2006 yılına göre düşünürsek... Son hikayeyi her türlü beğendim ama arada gözüm akmadı değil herşey herşey desenli çünkü.

Hikayelerin bölümlere dağılımı 4-4-3 bence son hikayeye de 4 verip 12yle bitirebilirdiniz bana 11 bölüm çok eksik hissettirdi neyse.

İlk hikayede aldatılan Oiwa'nın laneti sözkonusu ama hala da çözemedim fareler ne işti? Bide Oiwanın arada "urameshi iemon dono" diye belirmesi huzurumu bozdu aha geldi yine oldum. En başlarda Oiwaya yazık yaa olduysam bile bu arada belirmesi yüzünden vazgeçtim ayrıca;

-SPOİLER- sen düşerken o kapıya saplanan kılıca nasıl denk gelip boynunu kestin be kadın!!!!Sonra İemon dononun hiçbirşey olmamışça kadından kadına geçişi...Zaten iemon ne olduda cozuttu anlamadım neyse -SPOİLER-
Birde ilk hikayede bunlar bi sahne oyunuymuş gibi kendi yazmışçasına anlatmaya başlayan dış ses dede, son partta bi kafa karıştırdı ki iki kere izledim o kısmı yine anlamadım. Zaten yer isimleri insan isimleri terim kelimeler birbirine girdi orda sanırım japonca bilmek gerekiyodu anlamak için jkdhskfjjsdk. Sonunda bu lanet, bu hikaye gerçekmiydi, bu dış ses dede mi yazdı, bu dede kimdi hiç anlamadım. Bide arada bi yerde "ben aslında yoğum" olayına bağlıycak sanmadım değil...

İkinci hikayede çizimler birden değişince yadırgadım... Ve tabi yine iki kadın arasında kalan beyimiz sözkonusu ( şuanda yazıyı yeni aldatılmışım gibi yazıyorum izlenimi verdiğini farkettim ama yok öyle bişey ) Bana göre ikinci hikayede bir şahin için değmezdi bu kadar şeye denilip kapatılasıydı bide korkuyu bırak resmen fantastikli romantikli hikaye olmuş. İlk hikaye en azından lanetli hayaletliydi bunda kavuşamayan aşıklar vardı resmen.Ha bi en başta yaşlı teyze belirip oraya gitmeyin ora lanetli diye uyarı yaptı bak korku filmlerinin olmazsa olmazından kjsdhfklashdfkj ama o kadar, başka korku figürü yoktu. Sonra iki yaratık karakter vardı bana göre gereksiz karakterdiler olmasalarmış olurmuş.
Son hikayeye gelince zaten aaa Mononoke oldum. Sonra acaba bütün bölümler başka animelerden mi alma diye düşündüm bi bakındım ama zaten Mononoke kendi başına anime olarak 1 sene sonra çıkmış yani başka animelerden bölüm toplama yok. Son hikayede Bakeneko işlenmiş 3 bölüm desenlerden ölmelik görselliği vardı akıcılığı çok yoktu ama sıkılmadım nedense bak ilk hikayede ilk bölümü zor bitirmiştim ikincide komple hevesim sönmüştü ama 3. hikayede öyle olmadım.
Bakenekonun ilk iki bölümünde ağır işlendiyse de 3. bölümde aksiyon gerilim verildi ama tabi korkmalık bir durum yine yoktu. Bi çok insan burdan görüp Mononokeye koşmuş başka animenin reklamı olmasın ama bende önceden onda ilerleyememiştim şimdi tekrar gaza geldim bidaha deniycem izlemeyi.

Gitmeden şu opening ending rezilliğine değineyim;
Opening , her hikayenin görselleriyle düzenlemişler ama çok özensiz ben bile yaparım dedirtecek derecede ve en fenası o geleneksel melodilerle güzel birşey beklerken birden rap müziğe bağlıyo zaten orda http://img1.wikia.nocookie.net/__cb20120629194858/battlefield/images/8/88/Flipping_a_table_meme.jpg oldum bi
Ending e gelince özellikle bişey hazırlanmayıp bölüm görüntülerinin aktığı klip yapmışlar.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder