4/16/2014

Noragami | YF Blog Tur - OST

Anime adı: Noragami
Gösterim Tarihi: 5 Ocak 2014 - 23 Mart 2014
Tür: Aksiyon, Macera, Shounen, Doğaüstü
Yazar: Adachi, Toka

"Yato, bir gün en çok inanılan ve en büyük tapınağa sahip olmak isteyen küçük bir Tanrı’dır. Fakat, parasız olması ve yardımcısının kendisini tek başına bırakması Yato’yu zor duruma düşürmüştür. Yato'nun kendisine iş bulduğu ender günlerden birinde, Hiyori Iki isimli bir kız, Yato’nun Tanrı olduğundan habersiz bir şekilde, kendisine otobüs çarpmasın diye kurtarınca; Yato’nun sıradan hayatı değişmeye başlar.

Bu kaza, Hiyori’nin ruhunda bir anormalliğe sebep olur ve Hiyori istediği zaman ruh ve Tanrılar’ın dünyasına geçiş yapabilir hale gelir. Normal haline geri dönebilmesi için Yato’dan kensine yeni yardımcısı Yukine ile yardım etmesini ister."

Kış sezonunda elle tutulur nitelikteki birkaç animeden biriydi Noragami... Tam bir verimsizdi kış sezonu benim için.

Genel olarak sorun bulduğum bir yanı yok sevdim hatta ancak, animede iki önemli olay yaşanıyo ve ilk olaya kadar konu geniş geniş işleniyor, ama asıl büyük olan ikinci olay sona iliştiriliyor... -bence- geçiştirme olmuş daha uzardı o olaylar bence çok hık diye halledildi (Spoiler vermeden anlatmak zor oldu kdjshfsd).

Bu arada, okul hayatı anlatılıyo diye bazı serilere ön yargı oluşabiliyor, bu seri de dışardan bakınca okulda yaşanan olaylar gibi gözükebilir ama öyle değil. Belki bir iki kez okullu sahne olmuştur.

Karakterlerden Yukine dışında kimseye sinir olmadım (zaten Yukine'ye sinir olmamak diye bi dünya olamaz) Ayrıca normal şartlarda kız karakterlere tahammül edemem ama burda o sorunu yaşamadım, anime dünyasına göre normal tepkiler veren mantıklı bi kızdı bence ve sürekli kurtarılmaya ihtiyaç duyan aciz kızlardan değildi ( burda Hiyori'ye bir tik atıyorum)

Bu arada Yatonun ve Yukinenin geçmişine değinmelik bölüm yapılabilirdi,(niye bu tanrı eşofman giyiyo niye bu "velet" böyle uyuz diye) her animede yapıyosunuz fuzuli de olsa asıl lazım olanda yapmadınız.

Bide Kazuma'nın Ao no Exorcist'ten Okumura Yukio'nun aynısı olduğunu düşünen bir ben değilimdir heralde...

Çizimleri özellikle sonlardaki dövüş sahnelerini çok beğendim. Her animede olduğu gibi ciddiyet sahibi olmayan başrol arkadaşları, sevdikleri söz konusu olunca (ben arkadaşlarım için şurdan tuvalete gitcek enerji bulamazken) ciddileşip güçlenmeler falan oldu.
Önce Yato'ya hayran kalmamış olabilirim ama bu sahnede o cümleyi söyledikten sonra aldım kenara...
Çok başı sonu belirsiz karışık bi yazı oldu yalnız neyse...
Final neyse ki çok ucu açık bırakılmadı, en azından mevcut sorunları çözüp kapattılar sezonu... Devamı gelebilir mi? Gelse olur ama birkaç ova bölümle de halledilebilir bence.

Gelelim müziklere...
Opening ve Endingleri başarılı bence,
Opening; Hello Sleepwalkers - Goya no Machiawase 
1-7. Bölüm arası bu


8-12. Bölüm arası diğeriyle aynı şarkı olup klipte çok küçük farklılıklar yaparak bu hali koyulmuş...


Sonradan gelen karakter ikinci versiyona koyulmuş, ve bazı sahneler hareketli yapılmış... Özellikle ikincisini aradım buldum çünkü o hareketli sahneler hoşuma gitti. Bilmem o değişimi farkettiniz mi?

Ending; Tia (Supercell) - Heart Realize 
klibi de şöyle iliştiriyim...

Soundtracklere gelince sanki hiç müziği yokmuş gibi gelmişti izlerken ksdjhfksdh şöyle toptan bir bakınca hoş olanları kenara alayım;
Fluctuation
Converstation Heart
Roar of God
Benim hoşuma gidenler bunlar geri kalanına buradan bakarsınız gençler.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder